• آخرین بروز رسانی : 1400/09/02

مراحل اهدای خون

 

- ورود:

بعد از ورود به بخش اهداكنندگان تابلوي پيام انتقال خون و همچنين پمفلتهای قرار گرفته در اختيارتان را مطالعه نمائيد.

داوطلب اهدا ممکن است پس از مطالعه تابلوی پيام انتقال خون ويا پمفلتهای موجود از اهدا خون انصراف داده و بدون هيچگونه توضيحي سازمان را ترک نمايد. همچنين ممکن است داوطلب پس از مطالعه و قبل از اعلام انصراف به صورت خصوصي با پزشک اهداکنندگان مشورت کند.

 

۲- ثبت نام:

ثبت نام با كارت شناسايي معتبر عكس دار صورت مي گيرد ( اعلام كدملي و كدپستي بسيار مهم مي باشد) سپس ليبل اهدا و برگه خودحذفي محرمانه به اهداكننده ارائه مي گردد.

 

۳- انجام تست هموگلوبين:

در اين مرحله ميزان هموگلوبين اهداكننده اندازه گيري مي گردد.

 

۴- معاينه و مشاوره پزشكي:

در اتاق معاينه توسط پزشك، نبض، فشار خون و وزن شما اندازه گيري مي شود و از نظر كم خوني نتيجه آزمايش هموگلوبين بررسي و سپس سوالاتي در مورد بيماري ها و داروها و رفتارهاي شخصي از شما پرسيده خواهد شد. (مرحله مشاوره) اين اهميت را دارد که شما بدانيد، بخش مهمي از تضمين سلامت خون و فرآورده هاي آن وابسته به دقت و صداقت داوطلبين در پاسخگوئي به پزشك اهداكنندگان در مورد سوابق بيماري، رفتارهاي شخصي ويا مواجهه با عوامل خطر ساز مي باشد.

 

۵ ـ اخذ رضايت نامه:

پس ار تأييد سلامت فرد توسط پزشک، رضايت نامه اهدا توسط داوطلب اهدا خون امضا خواهد شد.

 

۶- مرحله خودحذفي محرمانه:

داوطلب بعد از مطالعه بروشور خودحذفي و معاينه ومشاوره پزشكي و اطلاع كامل از مطالب مربوط به رفتارهاي پرخطر همانگونه که در پايين فرم ثبت نام توضيح داده شده است در مورد مصرف و يا عدم مصرف خون اهدايي نظر خود را اعلام مي نمايد.

- در صورت انتخاب گزينه بله، خون اهداکننده پس از تأييد آزمايشات غربالگری مورد استفاده قرار مي گيرد.

- در صورت انتخاب گزينه خير، با وجود انجام آزمايشات غربالگری، خون اهداکننده از چرخه مصرف خارج مي گردد.

 

۷- مرحله اهدا خون:

داوطلبين پذيرفته شده به سالن خونگيري راهنمايي مي شوند و توسط تكنيسين خونگيري، در شرايط استريل و با استفاده از وسائل يكبار مصرف انجام مي گيرد و ظرف مدت ۱۰-۵ دقيقه يك واحد خون از شما اخذ خواهد شد.

 

۸- استراحت و پذيرایی:

اهداكننده حدود ۱۵-۱۰ دقيقه بعد از اهداي خون، بر روي تخت استراحت مي نمايد و سپس پذيرايي به عمل مي آيد.

زمان متوسط برای کليه مراحل اهدای خون حدود ۳۰ دقيقه مي باشد.

 

۹- اطلاع رساني تلفنی (Call back)

 با ارائه بروشور مربوطه ضمن ارائه توصيه هاي پس از اهداي خون از اهداكننده درخواست مي گردد تا در صورت بروز علائم مربوط به ابتلا به هر گونه بيماري عفوني در طي روز هاي آينده و يا اعلام هرگونه سوابق پزشكي فراموش شده نظير سابقه مصرف دارويي ... ، انتقال خون استان تهران را به منظور حذف خون اهدايي در جريان امر قرار دهد